• Paradoks globalizacji

64.90
ПК.
Програма лояльності доступна лише для входу в гості.
Відгуків
Доставка в межах 3 дні
Вартість доставки Відсутність
Доступність Średnia dostępność
Вага в 0.52 kg
ISBN 978-83-8335-245-9

Zamówienie telefoniczne: 501055511

Залишити свій телефон

Dlaczego globalizacja ekonomiczna, suwerenność państw i demokracja nie mogą współistnieć

Ostatnie dekady XX wieku upłynęły pod znakiem głębokiej integracji gospodarczej, która obejmowała coraz więcej krajów. W efekcie doszło do całej serii rozczarowań, a globalizacja, zamiast wzrostu inwestycji i większego tempa rozwoju, zaczęła przynosić niestabilność i generować nierówności.

Dani Rodrik, jeden z czołowych światowych ekonomistów, w swojej głośnej książce stara się znaleźć rozwiązanie fundamentalnego problemu gospodarki światowej, który polega na tym, że nie możemy jednocześnie dążyć do demokracji, wzmacniać suwerenności państw i pogłębiać globalizacji ekonomicznej. Po analizie ostatnich trzech stuleci historii światowej integracji zarówno w ekonomicznym, jak i geopolitycznym kontekście, autor postuluje nadrzędną rolę demokracji i suwerenności wobec globalizacji - demokratyczne państwa mają prawo chronić swoje instytucje społeczne, a gdy prawo to kłóci się z wymogami światowej gospodarki, to właśnie ona winna ustąpić. Takie myślenie o globalizacji pozwoli na bardziej zrównoważony rozwój gospodarczy i zachowanie wszystkich głównych ekonomicznych korzyści, które nam dała. Potrzebujemy globalizacji mądrej, a nie globalizacji za wszelką cenę.

Książka Rodrika jest celną diagnozą aktualnego stanu świata i stanowi niezbędne uzupełnienie innych pozycji dotyczących możliwości i niebezpieczeństw, przed którymi stoimy.

Data wydania:
2024-05-17
Status:
JEST
Autor:
Dani Rodrik
Wydawca:
Zysk i S-ka
Oprawa:
Twarda
Stron:
376
Format:
15x21,2
Rok wydania:
2024
Wydanie:
1
Tłumaczenie:
Jan Szkudliński
В даний час немає коментарів або оцінки для цього продукту.