Darmowa dostawa od 300zł
-
Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok. Jak poprzez ćwiczenia i dietę uniknąć niepotrzebnego cierpienia.
Wpisz swój e-mail |
Opinie | |
Wysyłka w ciągu | 3 dni |
Cena przesyłki | 8.19 |
Dostępność | Brak towaru 0 szt. |
Waga | 0.664 kg |
Kod kreskowy | |
ISBN | 978-83-7579-768-8 |
EAN | 9788375797688 |
Zostaw telefon |
Czy wiesz, że zrezygnowanie z ruchu nie jest lekarstwem na ból stawów? Przeciwnie, może się do niego przyczyniać!
Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok jest poradnikiem dla osób chcących zadbać o sprawność fizyczną, mimo dolegliwości związanych z bólem. Autorzy książki opracowali metodę fizjoterapii, którą nazywają terapią bólu. Polega ona na stosowaniu ćwiczeń rozciągających oraz masażu powięziowego z użyciem kulki i wałka. Terapię powinna wspierać odpowiednia dieta, dlatego w książce znalazły się także przykładowe przepisy. Celem jest złagodzenie, a nawet wyeliminowanie bólu, który może towarzyszyć chorobie zwyrodnieniowej. Zaproponowane ćwiczenia i dieta zapewnią sprawność niezależnie od wieku.
Początek książki poświęcono zagadnieniom teoretycznym. Autorzy przybliżają czytelnikowi mechanizmy powstawania choroby zwyrodnieniowej i bólu. Zwracają uwagę na wpływ genetyki, stresu, nadwagi i zakwaszenia organizmu. Omawiają także mechanikę działania stawów oraz rolę mięśni i ścięgien. Nie pomijają też kwestii psychiki, która odgrywa ogromną rolę w przypadku przewlekłego bólu.
Napisana przystępnym językiem, zawierająca dokładne opisy ćwiczeń, będzie cenną pomocą nie tylko w pracy fizjoterapeutów. Stanie się także doskonałym przewodnikiem dla wszystkich, którzy cierpią na ból stawów i chcą o siebie zadbać sami.
Choroba zwyrodnieniowa może wystąpić w każdym stawie. Podstawową przyczyną bólu jest, zdaniem autorów, brak ruchu, który powoduje sztywnienie powięzi i postępujące ograniczenie ruchomości stawów. W niektórych miejscach chrząstka jest obciążana nadmiernie, a w innych wcale. To sprawia, że nieużywane obszary są niedożywione, a inne zużywają się szybciej, niż przewiduje norma biologiczna. Ból alarmowy, który ma nas ostrzegać przed zużyciem chrząstki, jeszcze bardziej redukuje zakres ruchu i krąg się zamyka.
Autorzy obserwowali przebieg terapii u niemal 10 tys. osób. Dzięki metodzie Liebscher & Bracht u ponad 7 tys. chorych ból zupełnie zniknął, a w 1,5 tys. przypadków został znacząco zredukowany. Brak efektu lub słaby efekt wystąpił jedynie w kilkuset przypadkach.
Czytelnicy otrzymują gotowe narzędzie w postaci obszernego zestawu ćwiczeń, uporządkowanych według obszaru występowania dolegliwości. Te ćwiczenia nie wymagają inwestowania w drogi sprzęt i można je wykonywać w domu. Jak podkreślają autorzy, nie trzeba się godzić na pogarszający się komfort życia. Proponują stopniowe wdrażanie działań, które pozwolą żyć długo i bez bólu lub też minimalizować ból, który już odczuwamy.
Książka pozwala spojrzeć na chorobę zwyrodnieniową stawów z zupełnie innej strony. Autorzy pokazują, że powszechnie powielany pogląd na temat powstawania i leczenia zmian zwyrodnieniowych nie do końca jest słuszny. Czy aby na pewno to te zmiany są powodem bólu? Czy nie jest tak, że nasze stawy pracują coraz gorzej nie dlatego, że się starzejemy, tylko niewłaściwie z nich korzystamy?
Ta publikacja jest źródłem wiedzy, która pomaga żyć zdrowiej i czuć się lepiej. Zwraca uwagę na wiele ważnych aspektów otaczającego świata, które zaburzają pracę ludzkiego organizmu. Wspaniała lektura dla wszystkich, którzy chcą się cieszyć pełnym zdrowiem - bez bólu i ograniczeń.
Łukasz Kłos, Tomasz Fijołek, FizjoTerapia HD
Ta książka odpowiada na pytanie, czy naprawdę trzeba się pogodzić z tym, że choroba zwyrodnieniowa jest nieodłączną częścią życia i efektem niemożliwego do zahamowania procesu starzenia się organizmu. Od razu zdradzę, że odpowiedź autorów brzmi: nie! Co więcej, dzięki swojemu 30-letniemu doświadczeniu mogą podać ci gotową receptę, jak uniknąć tej choroby.
Zastrzegam, że droga do życia bez choroby zwyrodnieniowej i związanego z nią dyskomfortu nie jest łatwa. Konieczne są bowiem zmiany, wysiłek i samozaparcie. Jednym z ważnych elementów jest również zachowanie zalecanej diety. Myślę jednak, że nagroda jest warta poświęcenia. Na początek po prostu uwierz, że o tym, co cię czeka, tylko w niewielkim procencie decydują geny. Możesz więc zatrzymać spiralę bólu, udowadniając, że masz zdecydowanie większy wpływ na swoje życie niż twoi pradziadkowie.
Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk, autorka bloga ZdrowoNajedzeni.pl